Kedves Engesztelő Testvéreink!
Az 1940‐es évek eleje óta világossá vált számunkra, magyarok számára, hogy milyen kiemelt helyet szántak nekünk az égiek az engesztelés terén. Bár az elmúlt nyolcvan év során nemzetünk elkötelezettjei négy alkalommal tettek kísérletet arra, hogy az engesztelés – égiek által kért – fizikai manifesztációja, a Szent Anna‐réten felépítendő templom, megvalósulhasson, sajnos a mai napig adósok vagyunk ezzel. Olyan egyházi kiválóságok támogatták a kápolna felépülésének ügyét, mint Mindszenty József és Serédi Jusztinian érsekek, Pétery József, Shvoy Lajos püspökök.
Tudjuk, egy templom, egy kápolna felépítése a helyi főpásztor illetékességi körébe tartozik, de ebben papok, világi hívek is szerepet kell, hogy vállaljanak, ahogyan mindig is vállaltak. Sőt a kezdeményezés a legtöbb esetben minden felépült templom vagy kápolna esetében gyakran éppen tőlük indult ki. Sok templom, kápolna kifejezett égi kérésre épült, égi jelek, csodák, imameghallgatások után adta az egyház hozzájárulását kezdetben többnyire egy kis kápolna, majd később nagyobb templomok építéséhez. A világ legnagyobb zarándokhelyein, mint Guadalupe, Lourdes, Fatima így épültek a templomok, kápolnák, bazilikák. A Szent Anna‐réten már kétszer is megtörtént az alapkőletétel. A felépülést azonban olyan világtörténelmi események akadályozták , mint a második világháború, és a kommunista hatalomátvétel. A Mindszenty bíboros úr által elindított engesztelő mozgalmat a kommunista hatalomátvétel sem tudta teljesen letörni. Őt, miután letette a Szent Anna‐réten a kápolna alapkövét, hamarosan letartóztatták és elkezdődött hosszas kálváriája. Számos engesztelő imacsoport alakult, amelyek templomokban, kápolnákban, vagy magánházaknál tartva ima alkalmaikat, tovább őrizték az engesztelés lángját. Isten szolgája, Mindszenty József bíboros úr mellett a stigmatizált Galgóczi Erzsébet, Mária Natália nővér, Erzsébet asszony, akin keresztül a szeretetláng üzeneteket kaptuk, Regőczi István atya az engesztelésnek mind‐mind sokak által ismert egyéniségei. Személyük, imádságos engesztelő életük példája sok emberre hatással vannak mind napjainkig. Közülük remélhetőleg Mindszenty bíboros urat hamarosan az engesztelés égi pártfogói között tisztelhetjük, hiszen boldoggá avatásának az ügye jelentőset lépett előre. Így bátran remélhetjük, hogy hamarosan felépülhet az a kápolna is, aminek alapkövét ő maga rakta le.
Bár egy kápolna vagy templom felépítése elsősorban a helyi közösség ügye, de ennek a szóban forgó kápolnának nemcsak helyben vannak hívei, hanem sokan, szerte az országban, sőt külföldön is, és nem csak a magyar származásúak között. A második vatikáni zsinat különösen kiemelte a laikusok szerepét, a hívek általános papságát. Laikus hívők egy csoportja papokkal, szerzetesekkel együtt az engesztelés lelkiségétől indíttatva a Szent Anna‐réten a kápolna felépítését segítendő 2011‐ben létrehozott két egymást is támogató civil szervezetet: egy egyesületet és egy alapítványt, amelyek bár nem az egyházi kánonok szerint lettek alapítva, de teljes egységben és engedelmességben kívántak és kívánnak működni a katolikus egyházzal. Az alapítvány kuratóriumában és ellenőrző bizottságában egy domonkos‐rendi, egy piarista és egy pálos szerzetes is aktív szerepet vállalt. A pálos atya időközben elhalálozott, a domonkos atya a Szeretetláng mozgalom vezetésében vállalt aktív szerepet. A piarista atya pedig, miután a pártpolitikai ellentétek megjelentek mind az alapítványban, mind a mozgalomban, lemondott tisztségéről, mivel túlságosan politikai síkra terelődtek az események, és a nyílt politizálás, politikai csatározás nem egyeztethető össze egy pap szerepével. Az egyesület székhelye Komlóska. Az alapítvány székhelye időközben változott, a kuratórium létszámában, és személyeiben is változások történtek időközben és az alapítvány neve is megváltozott. Ezeket a változtatásokat mostanra sikerült hivata losan is bejegyeztetni. Az alapítvány eredeti neve a Világ Királynője Engesztelő Mozgalomért Alapítvány volt. Új neve a Világ Királynője Engesztelő Kápolnáért Alapítvány lett. Az újjáalakult Alapítvány a korábbi öt fős kuratórium helyett immár három fővel működik tovább, és bár a piarista Bocsa József atya, aki korábban az ellenőrző bizottság tagja volt, immár nem vállalt pozíciót a szervezetben , bízunk abban – megköszönve eddigi munkáját és lelki vezetését –, hogy támogatását, iránymutatását a jövőben is élvezni fogjuk. Megújult erővel és lelkesedéssel képviseljük továbbra is Mindszenty József hercegprímás szellemi hagyatékának az engesztelés folytatására, és a kápolna felépítésére vonatkozó szándékát.
A Világ Királynője Engesztelő Kápolnáért Alapítvány tehát újjászületett, hogy mindannyiunk közös céljának elérését előmozdítsa. Abban soha nem volt vita az Alapítványunk, a Lovagrend vagy a Világ Királynője Engesztelő Mozgalom között, hogy a kápolna megléte létszükséglet a nemzetünk és minden egyes hívő testvérünk szempontjából. Alapítványunk elsődleges célja éppen ezért az engesztelő kápolna felépítése, azonban amíg erre az Egyház részéről hozzájárulást nem kapunk, addig betartva Bíboros úr kérését, erre adománygyűjtést nem szervezünk. Emellett azonban számos más területen is tevékenykedünk – az elsődleges célunkat nem szem elől tévesztve –, például Mindszenty József bíboros szellemi hagyatékának ápolása, az általa 1946‐ban életre hívott Világ Királynője magyar engesztelő mozgalom újjászervezésében való közreműködés , vagy a hitvédelem a katolikus vallás gyakorlásának sajátos eszközeivel, továbbá hazai nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatban közös kulturális értékeink, hagyományaink (pl.: Mária tisztelet) ápolása.
Hiszünk abban, hogy a Világ Királynője Engesztelő Kápolna a Szent Anna‐réten fel fog épülni, és célja meg fog valósulni. A Regőczi István atya által kialakított Kútvölgyi Engesztelő kápolna is ezt a célt szolgálja, István atya is mindvégig bízott a Szent Anna‐réti kápolna felépülésében, elég, ha csak arra gondolunk, hogy nem lehet véletlen, hogy a szentély két oldalán a Világ Győzelmes Királynőjének üvegmozaikból kirakott képeit Natália nővér látomásai alapján készítették el. A két helyszín erősítheti az egységben végzett engesztelésünket, hiszen a Lovagrend által meghirdetett Kútvölgyi Kápolnában végzett engeszteléseknek is ugyanaz a célja: nemzetünk történelmi adósságának megvalósítása, a Világ Győzelmes Királynője Engesztelő Kápolna felépítése.